Joe Biden’dan ABD’deki üniversitelerde yapılan Filistin’e destek gösterilerine ilişkin açıklama

Katil İsrail, Gazze’de soykırım yapmaya devam ediyor.

Gazze’yi ablukaya alarak Filistinlilere ölüm yağdıran İsrail’in en büyük destekçisi bu süreçte oldu.

Tüm dünyanın tepkilerine rağmen desteğini esirgemeyen Washington yönetimine karşılık ABD’deki üniversitelerde uzun süredir devam eden kitlesel eylemler artarak sürüyor.

Eylemlere ilişkin ABD Başkanı Joe Biden’dan açıklama geldi.

ABD üniversitelerindeki Filistin’e destek gösterilerinin barışçıl olmadığını belirten Biden, “Gösteri hakkı var ama kaos yaratma hakkı yok” dedi.

“Barışçıl gösteri değil, bunlar yasaya aykırı”

Biden, şunları söyledi:

ABD’nin iki temel prensibi test edildi. Birincisi, ifade özgürlüğü ve insanların seslerini duyurabilmesi için barışçıl şekilde toplanması. İkincisi ise hukukun üstünlüğü. İkisi de uygulanmalı.”

Biz, insanları susturan otoriter bir devlet değiliz. Amerikan halkı sesini duyurur, barışçıl gösteriler bizim geleneklerimizdendir. Ama biz hukuksuz bir devlette değiliz, düzen ayakta kalmalı.

Açık konuşalım; şiddet içeren gösteriler koruma altında değildir, barışçıl gösteriler koruma altındadır. Kamu malına zarar vermek barışçıl gösteri değildir; vandallık, izinsiz girişler, camları kırmak, kampüsleri kapatmak ve dersler iptal ettirmek, tehdit etmek, insanların gözünü korkutmak, barışçıl gösteri değildir, bunlar yasaya aykırı.

“Irkçılığa ABD’de yer yok”

Bakın, muhaliflik demokrasi için önemlidir, ama muhalefet düzenin bozulmasına neden olmamalı. Gösteri hakkı var, ama kaos yaratma hakkı yok. İnsanların eğitim hakkı, mezuniyet hakkı, saldırıya uğrama korkusu olmadan kampüste dolaşma hakkı vardır.

ABD’de hiçbir kampüste antisemitizm veya Yahudi öğrencilere şiddet tehdidi olmamalı. Nefret dili olmamalı, ister antisemitizm, ister İslamofobi, ister Arap-Amerikan veya Filistinli-Amerikan öğrencilere ayrımcılık; ırkçılığa ABD’de yer yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir