Venedik’e günübirlik giriş paralı oldu

Venedik Belediye Meclisinin Eylül 2023’te kente günübirlik gelen turist yoğunluğunu kontrol edebilmek için aldığı karar doğrultusunda, bu yıl yoğun geçmesi beklenen 29 günde denenecek uygulama, bu sabah yerel saatle 08.30’da ilk kez devreye alındı. 

Kentin ana giriş noktalarından Santa Lucia Tren Garı ve Roma Meydanı’na uygulamaya dair bilgilendirici panolar, ödeme ve kontrol noktaları konulurken, kente gelen ve işlemlerini internet üzerinden yapmayan yerli ve yabancı turistler, bu noktalarda ödemelerini gerçekleştirdi. 

İtalyan basınında yer alan haberlerde, uygulamanın ilk günü olan bugün için “Contributo di Accesso a Venezia” (Venedik’e Giriş Ücreti) isimli internet sitesinden 80 bin kişinin kayıt yaptırdığı, bunlardan sadece 7 binden fazlasının tarihi kent merkezine erişim için gereken 175 TL’yi (5 euro) ödediği belirtildi. Bu ödemelerden 36 bin avrodan fazla gelir elde edildiği aktarıldı. 

DÜNYADA İLK KEZ DENENDİ

Uygulamayla, dünyada ilk kez bir kente günübirlik giriş için ücret ödendiği ifade edilirken, benzer şekilde turist yoğunluğuna sahip diğer şehirlerin de ilk kez yürürlüğe konan uygulamayı dikkatle takip ettikleri kaydedildi. 

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro da basına yaptığı açıklamada, “Giriş ücreti, dünyada ilk olan bir deneyimdir. Turist akışını yönetme, bölge sakinleri ve misafirlerimiz için daha iyi bir yaşam kalitesini garanti etme girişimidir.” ifadesini kullandı. 

Giriş ücretini ödeyen bazı turistler gazetecilere yaptığı açıklamada, Venedik’e yardım için bu uygulamayı desteklediğini belirtirken, kimi ise bir şey değişmeyeceğini, bu kontrol noktalarıyla şehrin eğlence parkı havasına sokulduğunu ifade etti. 

KARŞI ÇIKANLAR DA VAR

Venedik’teki uygulamaya karşı olanlar kentin pek çok yerine, “Kitle turizmini idare etmek için bilet uygulamasına gerek yok. 25 Nisan’da giriş bileti uygulamasına hayır.” yazılı pankartlar astı. 

Uygulamanın devreye alındığı günde yüzlerce kişi de kentin Roma Meydanı’nda “giriş ücretine hayır” yazılı pankartlarla protesto yürüyüşü yaptı. Göstericiler, uygulamayı getiren Belediye Başkanı Brugnaro’ya tepki gösterdi. 

Kanalların üstüne kurulu yapısı ve tarihi dokusuyla Venedik, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir